Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Çalışmalarımız > Sabrımız Tükendi Eyleminde biz de oradaydık

                  "SABRIMIZ TÜKENDİ"

                         15 Nisan 2006

Veteriner Sağlık Çalışanlarının ilk eyleminde coşkulu kalabalıkla tarihe kayıt düşenleri kutluyoruz.
Türk veteriner Hekimleri Birliği önderliğinde gerçekleştirilen sabrımız tükendi etkinliğine 2000'den fazla veteriner sağlık çalışanı katıldı. Beyaz önlüklerle, itlaf kıyafetleri ile, pankartlarla, dövizlerle, karikatürlerle, slogan ve şiirlerle coşkulu bir etkinlik gerçekleştirildi. Veteriner Hekim Odaları, Veteriner Sağlık Teknisyenleri Derneği, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Vakfı, Veteriner Hekimler Derneği ile ihtisas derneklerinin katıldığı, işkolu memur sendikaları Tarım Orman Sen ve Toçbirsen'in destek verdiği etkinlik sonrası toplu olarak Anıtkabir ziyareti gerçekleştirildi.  
Meslek şehitleri için saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan etkinlikte İzmir Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Serdar Aktop, Trobzon Bölge Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, Veteriner Sağlık Teknisyenleri Derneği adına yapılan konuşmalrdan sonra halk müzüğü sanatçısı kısa bir konser verdi. Platformda sunuşu yapan Mersin Oda Başkanı Orhan Özbabanın okuduğu şiir ve sloganlarıyla coşan kalabalığa daha sonra TVHB Merkez Konseyi Başkanı Dr.Mustafa Altuntaş, Burdur Milletvekili Ramazan Kerim Özkan, VGHD Başkanı Can Demir, Veteriner Dahiliyeciler Derneği Başkanı Prof.Dr.Tamer Dodurga, İstanbul Oda Başkanı Tahsin Yeşildere ile Veteriner Deontoloji Derneği Başkanı Doç.Dr.Abdullah Özen hitap etti.
Etkinlik sonunda tüm meslek örgütü ve oda başkanları, öğrenci konseyi başkanı ile milletvekilleri platforma çıkarak onuncu yıl marşı eşliğinde birlik ve beraberlik gösterisi yaptılar. TVHB Merkez Konseyi Başkanı Dr.Mustafa Altuntaşın kısa teşekkür anonsundan sonra etkinlik anıtkabir ziyareti ile son buldu.
Etkinlik esnasında ayrıca basına Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından veteriner sağlık çalışanları adına yazılı açıklamada bulunuldu

 

 

 

 

 

 

Veteriner Sağlık Çalışanlarının Basın Açıklamasıdır
15 Nisan 2006
Sabrımız Tükendi
Veteriner sağlık çalışanları, hayvan sağlığı, hayvan refahı, hayvan ıslahı ve yetiştirilmesi ile hayvanlardan ve gıdalardan insanlara geçen hastalıkların önlenmesinden sorumlu ve bu alanlarda görev yapan meslek mensuplarıdır.
Bu nedenle veteriner hekimler insanların sağlıklı bir hayat sürdürebilmesi için hayati öneme sahip sağlıklı gıdaların yeterince toplumun tüketimine sunulmasını sağlayan, insanların can dostu hayvanların ve bunlara bağlı olarak insanların sağlığını koruyan misyona sahiptirler.
Siyasi otorite ve karar vericilerin mesleki çalışma alanlarımızda süregelen ve her geçen gün artan yanlışları, ülkemize verdikleri zararlar, halkımızın sağlığını ve gıda güvenliğini tehdit eder boyuta ulaşmış, biz veteriner hekimler, veteriner sağlık teknisyenleri ve teknikerleri ile laborantlarının, topluca veteriner sağlık çalışanlarının tahammül gücünü aşmış ve sabrımızı tüketmiştir.
İçişleri Bakanlığının Yetersizliğinin Faturası Halkımıza, Cezası Veteriner Hekimlere Kesiliyor
Canlı hayvan ve et kaçakçılığının önlenemeyişi, yetiştiricilerimizi ve ekonomimizi batağa sürüklerken, halkımızın gıda güvenliği ortadan kaldırmaktadır. Çok sayıda ruhsatsız belediye mezbahası başta olmak üzere veteriner hekim kontrolü dışında yapılan, kaynağı belli olmayan kesimler, halkımızın sağlığını tehdit etmektedir.
Her türlü uyarımıza rağmen, durumun devam etmesi sabrımızı tüketmiştir.
Hayvanları Koruma Yasasındaki Yanlışlıklar, Uygulamadaki Beceriksizliklerin Faturası Veteriner Hekimlere Kesiliyor.
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanıp çıkartılan Hayvanları Koruma Yasasındaki yanlışlıklar, bilgisizlik ve uygulama beceriksizliği ile birleşince sokaklar sahipsiz hayvanlar cehennemi haline getirildi. Bir taraftan halkın ve hayvanların sağlığı tehdit altında kalırken Bakanlık ve Belediyeler görevlerini yapmamakta, sokaklar ve çöplükler kan gölü haline gelmekte, faturası veteriner hekimlere çıkartılmaktadır. Bilgisizliğe, beceriksizliğe ve yanlışa sahip çıkılmasına artık tahammülümüz kalmadı, sabrımız tükendi.
Zoonotik Hastalıklar Kol Geziyor,Sağlık Bakanlığında İlgili Birim Yok,
Hayvanlardan insanlara bulaşan tuberküloz, bruselloz, kuduz, şarbon, kanamalı Kırım Kongo ateşi, kuş gribi gibi bir yığın zoonotik hastalık kol geziyor. Sağlık Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatında konuyla ilgili birim yok. Bu umursamazlığa, gıda güvenliği ve veteriner  halk sağlığı konusundaki ayyuka çıkan problemlere duyarsız kalınmasına tahammülümüz kalmadı
Tarım Bakanlığındaki Ucube Yapıyı Sürdürmek Ülkeye İhanettir
Tarım ve Köyişeri Bakanlığında 1980 sonrası oluşturulan “yetkililerin sorumsuz, sorumluların yetkisiz” olduğu bu günkü yapıyı sürdürmek ülkeye ihanettir. Bu yapı ile et ile ot, buğday ile koyun, süt ile sirke birbirine karıştırılmıştır. Geldiğimiz noktada, hayvanların yiyeceği ot, insanların yiyeceği et, çocukların içeceği süt kalmamıştır.
Yürütülen politikalarla veteriner hekimler Bakanlık merkez ve taşra birimlerinde yetki noktalarından uzaklaştırılmıştır. Bunun sonunda büyükbaş ve küçükbaş hayvan varlığımız yarıya inmiş, et ihraç eden ülkemiz, zaten daha az yediği etin yarısını yurtdışından sağlayacak noktaya getirilmiştir.
Yeni çıkartılan ve AB normları ile ilişkisi de bulunmayan gıda yasası ve yönetmelikleri ile gıda güvenliği rafa kaldırılmış, denetimsizlik yasal hale getirilmiştir.
Yeterli ödenek ayrılmadığından ihbarı mecburi ve tazminatlı hastalıklar olan, tuberküloz ve brusellozu veteriner hekimlerin  teşhiş etmesi yasaktır. Bunun sonucu hayvanlar arasında yaygınlaşan bu hastalıklar insanlar arasında dahi ciddi boyuta ulaşmıştır. Resmi kayıtlarda 20.000 insan bruselloz tedavisi görmektedir.
Bu yapıyı düzeltmek için hazırlanan yeni Bakanlık taslağında ise yanlışlar devam etmekte, veteriner hizmetleri ile hayvancılık ayrı tutulmakta, balığın hayvan olmadığını ıspatlama çabasının sürdüğü görülmektedir.
Tehlike gelirken, risk tedbirleri almayan siyasilerin sığır vebası ülkeyi sardığında akıllarına veteriner hekimler gelmekte, kuş gribi geliyor tedbir alın uyarımıza aldırmayıp insanlar öldüğünde veteriner hekimler akla geliyor, bayram tatil demeden, gece gündüz bilmeden göreve çağrılıyoruz. Gerekli yapıyı oluşturmadan, imkanları sağlamadan, mesleki sorumluğu olmayan yetkili bürokratların ve valilerin talimatıyla itlaflar yapılıyor, vahşetler yaşanıyor. Fatura veteriner hekimlere kesiliyor. Bu sorumsuzluğa artık tahammülümüz kalmadı, sabrımız tükendi.
YÖK yasasının kurbanı veteriner hekimler oldu. Dünyada uzmanlık eğitiminin olmadığı tek ülke olduk.
YÖK yasası ile veteriner hekimlikte uzmanlık eğitimi rafa kaldırılmıştır. Veteriner hekimlik mesleğinin icrası ile ilgili 6343 sayılı yasa bu eğitimin sağlanması görevini Tarım Bakanlığına vermiştir. Üç yıldır hazır bekleyen yönetmelik hala yürürlüğe konulmamıştır. Veteriner hekimlikte 1983 yılından bu yana uzmanlık eğitimi yapılmaması sonucu uzman eleman kalmamıştır. Uzmanlar sahanın kurmaylarıdır. Bu durumun ülkeye maliyeti her geçen gün artmaktadır. 
 Yetkililerin yetersizliğinden salgınlar yayılınca varız, hak verilirken unutuluyoruz
Yetkililerin yetersizliği ve umursamazlığı nedeniyle ülkeyi salgın hastalıklar sardığında hatırlanıyoruz. Özlük hakları iyileştirilirken unutuluyoruz. Kuş gribi salgınında bayram tatili gece gündüz demeden görevde kalması istenilen veteriner sağlık çalışanlarına bu çalışmalarının karşılığı fazla mesai ve tazminatlar ödenmezken, ücret iyileştirmesinde kapsam dışında bırakılan tek meslek grubu olarak kalıyoruz. Artık bu haksızlığa, adaletsizliğe tahammülümüz kalmadı. Sabrımız tükendi.
Bugün meydanlardayız.
Veteriner sağlık çalışanları olarak tek vücut bir aradayız.
Haksızlıklar, kayıtsızlıklar tahammül sınırını aşmıştır.
Devamı halinde tepkimiz daha farklı olacaktır. Vebali bizim
olmayacaktır.
Sabrımız tükendi. Sabrımızın taşmasının maliyeti yüksek
olacaktır.
Değerli kamuoyuna saygıyla arz ederiz. 
       


         

        
          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72