Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Çalışmalarımız > Sabrımız Tükendi eyleminde Odamızın Yaptığı Basın Açıklaması

                  TRABZON BÖLGESİ

        (Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Trabzon)

                  VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANLIĞI

VETERİNER HEKİMLERİN BEYAZ YÜRÜYÜŞÜ

              Değerli Basın Mensupları;

              Aşağıda belirtilen sorunları dile getirmek amacıyla tüm ülke genelindeki Veteriner hekimlerin katılacağı “Sabrımız Tükendi” eylemi 15 Nisan Cumartesi günü saat 11.00 de Ankara Abdi İpekçi Parkı’nda yapılacaktır. Eylemde, Türkiye Veteriner Hekimleri adına Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin YAZICI ve İzmir Oda Başkanı konuşmacı olarak yer alacaklardır.
    Köylümüzün her şeyi, tek geçim kaynağı ineği hasta olduğunda dağ bayır demeden bazen sadece dua karşılığında gece gündüz, bayram, tatil, kar kış demeden koştular.

    Hayvanlardan insanlara geçebilecek Şarbon, Verem, Kuş gribi, Kuduz Malta Humması, Kırım-Kongo kanamalı ateşi, Deli dana hastalığı gibi 200’den fazla hastalıkla mücadele ettiler. Bu uğurda şehitler verdiler.  
    "Sağlıklı hayvansal gıda ancak sağlıklı  hayvandan elde edilir. İnsanlardaki gıdasal zehirlenmelerin %90’ı hayvansal gıdalardan oluşur” sloganlarıyla bu gıdaların çiftlikten sofraya kadar hijyeninden sorumlu oldular, dolayısıyla sağlıklı bir toplumun vazgeçilmez unsurları oldular.
    Birçok evde aile fertlerinden biri sayılan ev hayvanlarının da, sokakta güçten düşmüş, çaresiz, sahipsiz hayvanların da imdadına yetiştiler.
    Her şeyi yapabildiler ama kendilerini anlatmayı hep ihmal ettiler. Ancak, artık sabırları tükendi! 15 Nisan Saat 11’de Ankara Abdi İpekçi Meydanı’nda toplanarak durumlarını halka anlatacaklar… 
    Milyonlarca hayvan varlığına sahip ülkemizde 81 İl, 800'den fazla ilçe, 2000'den fazla belde ve binlerce köyde,  binlerce gıda üretim ve satış yeri var. Ama koca ülkede hayvan hastalıklarıyla mücadele ve gıda güvenliğinden sorumlu Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nda sadece 2000 veteriner hekim var. Mevcut kadrolar boş. Örneğin kuş gribinin yoğun olarak görüldüğü Ağrı’ bölgesinde 40 hekim kadrosunun 36’sı boş. Hayvancılığın yoğun olduğu bu bölgede sadece dört veteriner hekim var.
    Veteriner hekimlerin kendilerine ait teşkilatları yok.  Veteriner hizmetleri, hastalıklarla mücadele tarımın gölgesi altında ve büyük oranda başka meslek gruplarının idaresi altında yapılmaya çalışılıyor. 81 İl Müdüründen sadece 9 tanesi veteriner hekim. Araç yok, para yok, tıbbi malzeme yok.
    Belediyelerin çoğunda veteriner hekim yok.. Belediyenin gıdayla, hayvan hastalıklarla hiç sorumluluğu yokmuşçasına veteriner müdürlükleri gereksiz görüldü ve lav edildi. Veterinerlikle ilgili konular mühendislere vb. havale edilir oldu.
    Veteriner Hekimler “artık yeter” diyorlar. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve taşra teşkilatında veteriner hizmetlerinin bağımsız ve bir yapıya kavuşturulması, Bakanlık ve Belediyelerdeki eksik veteriner hekim kadrolarının tamamlanması ve AB mevzuatında yer alan veteriner hekim yetki ve sorumluluklarının tam olarak sağlanmasını, maaşlarının yaşam standartlarına getirilmesini  ama en önemlisi toplumun kendilerini anlamasını istiyorlar.
    Sadece salgın hastalıklar çıktığında hatırlanmak istemiyorlar.   Ayrıca salgın hastalıklarla mücadele etmenin imkansız olduğu bu şartlarda faturanın veteriner hekimlere kesilmesini kabul edemiyorlar.
    Bu ülkede sayısı 19'u bulan (AB ülkelerindeki tüm veteriner fakültesi sayısının üçte ikisinden fazla) ve yeni üniversitelerin açılmasıyla daha da fazlalaşacak olan veteriner fakültelerinde ödenek ve akademisyen sıkıntısı nedeniyle eğitim kalitesinin  olumsuz etkilendiğini, üniversite sınavlarında puanların düşmesiyle nitelikli ya da niteliksiz herkesin bu fakültelere girebildiği, böylece hekimlik kalitesinin düştüğünü savunuyor ve "yeni veteriner fakültelerine hayır" diyorlar. 14.04.2006

                                                                   Trabzon Böl.Veteriner Hek. OdasıYön.Kurulu

 

 

 

 

 

 

 

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72