Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Çalışmalarımız > 21 MAYIS 2006 DÜNYA SÜT GÜNÜ

TRABZON BÖLGESİ
(Artvin,Bayburt,Gümüşhane,Rize,Trabzon)
VETERİNER HEKİMLERİ ODASI
21 MAYIS 2006 DÜNYA SÜT GÜNÜ
BASIN AÇIKLAMASI      

Dünya Süt Gününde güvenli gıda konusuna dikkatleri çekmek isteriz. Gıdaya kolay ulaşılabilen teknolojik dünyamızda, gıdaları kirleten unsurlara da kolayca ulaşılabilmektedir. Bu günde biz veteriner hekimlere kulak vermiyorsanız bari çocuklarımızın sesini duyunuz. En çok sütü tüketen onlar ve sütümüzü kirletmeyin diyorlar. Biz de sesleniyoruz. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sağlığını tehdit eden kontrolsüz ilaç satışı ve kullanımını engelleyiniz ve sütümüzün risk altında olduğunu biliniz.

Süt, doğumdan ömrün son anına kadar hayatın her döneminde vazgeçilmez, biyolojik değerliliği yüksek temel gıdalarımızdandır. İnsan beyninin gelişimini çocuk çağında tamamladığı, beynin gelişiminde, hayvansal protein kaynağı bilinince, toplumların geleceği için sütün nedenli önem taşıdığı kolayca anlaşılmaktadır. İnsanların her yaş döneminde tükettiği süt miktarı, gelişmiş ve sağlıklı bir toplum olmanın temel unsurlarından birini oluşturmaktadır. Ne kadar süt, o kadar protein , o oranda zeka düzeyi, gelişmiş toplum demektir. Aynı zamanda ruhsal ve bedensel olarak sağlam bir gelecek demektir. Süt, insanımızın sağlıklı geleceği için ne kadar önemli ise, hayvancılık sektörünün de en önemli lokomotif ürünüdür.

Yaşamın tüm aşamasında kullanılan süt, kontrolsüz ve bilinçsiz ilaç kullanımı ile ilaç kalıntısı ve kirliliği riski altındadır. Hamilelikten başlayarak, bebeklik, çocukluk ve genç yaş dönemlerinde yoğun tüketilen sütün ilaç kalıntısı engellenemezse ileriki yaşlarda sağlık sorunlarının kaçınılmazlığını da şimdiden görebilmekteyiz. Veteriner hekimlere danışılmadan, reçetesi olmadan kullanılan antibiyotikler, antiparaziter ilaçlar ve diğer bazı ilaçların ette ve sütte kalıntısı bilinmediğinden insan sağlığı için ne kadar tehlikeler taşıdığı da anlaşılamayacaktır. Bu bağlamda hayvanlarda kullanılan ilaçların satışına veteriner hekimler ve eczaneler dışındaki yerlerde asla müsaade edilmemelidir. Etkin ve yoğun denetimler yapılarak, aksine hareket edenler tespit edilerek, engel olunup gerekli yasal yaptırımlar uygulanmalıdır. Yetkililer bu konunun üzerinde hassasiyetle durmalıdır.

Süt üreticisinin yüzünün güldüğü, insanımızın yeterince süt içtiği yakın bir gelecek, milletimizin sağlıklı geleceği olacaktır. Sütümüzü kirletmeyin, sağlıklı geleceğimizi karartmayın.  21.06.2006

 

                                                                                                          Sebahattin YAZICI

                                                                                                           Yönetim Kurulu a.

                                                                                               Başkan

 
BASINDA DÜNYA SÜT GÜNÜ                              

                                

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72