Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > 21 MAYIS DÜNYA SÜT GÜNÜ
TRABZON BÖLGESİ
(Trabzon, Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize)
VETERİNER HEKİMLERİ ODASI BAŞKANLIĞI
21 Mayıs Dünya Süt Günü
Birleşmiş Milletler Teşkilatı, Uluslararası sütçülük Federasyonu’nun (IDF) 1956 yılında aldığı karar doğrultusunda, 21 Mayıs günü bütün üye ülkelerde “Dünya Süt Günü” olarak kutlanması kararlaştırılmıştır. Ülkemizde de 1991 yılından itibaren 21 Mayıs Dünya Süt Günü, 21-25 Mayıs tarihlerini kapsayan hafta da “ süt haftası ” olarak kutlanmaktadır.
Enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biri süt ve süt ürünleridir. Süt ve Süt ürünlerinin yeterli miktarlarda tüketimi özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı çocukları başta olmak üzere her yaş gurubu için büyük önem taşımaktadır. Ancak yapılan araştırmalar ülkemizde bu besin grubunun tüketim düzeyinin önerilen miktarların çok altında olduğunu göstermektedir.
Biz orta yaş grubu, yıllardır aşağılanmakta olan köylümüzden veya köy pazarından alınan sütleri içerek büyüdük. Ölmedik, hasta da olmadık. İlkokul ve ortaokul dönemlerinde okullara Amerika yardımı adı altında süt tozu dağıtımı yapıldı. Allah’ım o ne iğrenç bir kokuydu hala unutamadık. Öğretmenlerimizin gözetiminde bir bardak içerisine bir kaşık süt tozu koyulup, sulandırılıp bizlere zoraki içirilen süt tozu. Oysa o yıllarda bizler, kendi otlaklarımızda otlayan ineklerimizin mis gibi sütlerini içiyor, Annelerimizin o sütlerle yaptığı muhallebi, yoğurt, sütlaç, güllaçları yiyorduk.
Bugün gelinen noktaya bakalım. Medyada “sokak sütü içmeyin,” yaygaraları devam ediyor, okuldaki öğretmenler sokak sütünün ne kadar tehlikeli olduğunu anlatmaktan bıkmadı. Nedir bu sokak sütü biliyor musunuz ?Ahırınızda beslediğiniz veya meranızda otlattığınız ineğin sütüne sokak sütü denmektedir. Süt tozundan yapılmamış çiğ süte, Yüce Yaratıcı’nın memeli canlılara bahşettiği bir bezden üretilen mükemmel bir besin kaynağına sokak sütü denmektedir.
            Kutu süt, ya UHT teknolojisiyle 6 saniye içinde 120 dereceye kadar kaynatılıp 4 dereceye kadar düşürülen ya da 12-16 saniye içinde 72-80 derece ısı uygulaması yapılan sütlere denmektedir. Kutu süt üreten şirketler, görsel işitsel ve yazılı medya ile çiğ sütün sokakta uzun süre gezdiğini, mikrop ürettiğini, sütçünün su kattığını, pis olduğunu, kendi ürettikleri kutu sütlerin “hijyenik” olduğunu söylemektedirler. Atılan onca çamura rağmen, bilim dünyası, sokak sütünün masum olduğunu kanıtladı. Kutu sütlerse, maruz kaldıkları “teknolojik” işlemlerin ardından neredeyse ölüyor. Hatta “öldürüyor”! Bugün süt, içindeki doğal enzimleri yok eden ve nâzik proteinleri değiştiren pastörizasyon ve UHT teknolojisinin her yerde uygulanması yüzünden, sindirilemez hâle gelmiştir. Enzimlerin eksikliğinin ve hayâtî proteinlerin değişmesinin, sütteki kalsiyumu ve mineral elementleri erittiği de kuşku götürmez. Dolayısıyla bu sütle beslenen başta bebekler ve okul çağı çocukları olmak üzere yetişkinlerde gelişim bozuklukları, hastalıklar, hastalıklara karşı direnç zafiyeti gibi durumların görülmesi kaçınılmaz olmaktadır.
            Dev süt şirketleri para kazanma için her şey mübah mantığıyla gıdaların genetiğini, yapısını değiştirmekte, medyayı da kullanarak insanları kandırmakta ve sonrasında da organik beslenin diye yaygara koparmaktadırlar. Reklamlarla kandırılan ebeveynlerce nesil kutu sütü içirilerek büyütülmekte, kutu süt içerek büyüyen çocuklarımız vitamince, mineral maddelerce, enzimlerce zengin gerçek sütü (Çiğ sütü) içince yadırgamaktadır.
Sonuç olarak bir ülkenin sosyo-ekonomik yönden güçlü olabilmesi, bedensel ve zihinsel yönden güçlü sağlıklı ve yetenekli bireylerin çokluğu ile doğrudan ilişkili olduğu göz önünde bulundurularak   vakit geçirilmeden, çiğ süt üretiminin, satışının çıkarılacak mevzuatlarla disipline edilmesi, çiğ süt tüketiminin bilinçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekmektedir.
Çiğ sütten (köy sütü) sütünüzü kaynatıp için, kaymağınızı yiyin, yoğurdunuzu mayalayın, yayığınızı çalkayın, ayranınızı için reklamlara kapılmayınız.
                                             
                                                                                               
Sebahattin YAZICI
                                                                                          Yönetim Kurulu Başkanı

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72