Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > 24 MART DÜNYA TÜBERKÜLOZ GÜNÜ

Hayvan sağlığının güvence altında olmadığı durumlarda, insan sağlığı ve sürdürülebilir gıda güvenilirliğini temin etmekte mümkün olmamaktadır.

 

Çünkü insan sağlığını tehdit eden hastalıkların birçoğunu hayvansal gıdalardan ve hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar oluşturmaktadır.

 

Kronik ve bulaşıcı bir hastalık olan Tüberküloz, özellikle hayvansal gıda arzında, gıda güvenilirliğini tehdit eden önemli hastalıklardan biridir.

 

Sığır tüberkülozu ise insanlarda da görülebilen zoonoz bir hastalıktır. Hayvanlarda özellikle akciğer, diğer organ ve dokularda kazeöz (peynirleşme) karakterde tüberküllerin oluşmasıyla belirlenen kronik ve bulaşıcı enfeksiyoz bir hastalıktır.

Hayvanlarda tüberküloz etkenleri vücuda genellikle solunum ve sindirim yoluyla girerek hastalık meydana getirirler.

 

Hayvanların barınaklarda çok sıkışık bulunmaları, hijyenik koşulların iyi olmaması, uygun olmayan bakım ve beslenme koşulları, temiz hava ve egzersiz yetersizliği, dışarıdan sürüye kontrolsüz hayvan girişi, enfekte hayvanların sütleriyle buzağıların beslenmesi hastalığın bulaşmasını ve yayılmasını kolaylaştırır. İnsanlara bulaşma genelde enfekte et ve sütün tüketilmesiyle gerçekleşmektedir.

 

Bu bağlamda hastalıkla mücadele de eradikasyonunda büyük efor sarf eden hastalanan hatta hayatını kaybeden Veteriner Hekim ve Tıp doktorlarına TVHB Odası olarak sonsuz şükranlarımızı sunuyoruz.

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72