Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > MEHMET AKİF ERSOY'UN VEFAT YILDÖNÜMÜ
Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı, aynı zamanda Veteriner Hekim olan Milli Şair Mehmet Akif Ersoy'un ölüm yıldönümünde bir açıklama yaptı. Mehmet Akif Ersoy'u anarken anlamak da gerektiğini ifade eden Sebahattin Yazıcı şunları ifade etti:

"Milletin geleceği için yeniden diriliş anlamı kazanan belirleyici değerler vardır. Onları anmak, anlamak ve anlatmak muhabbeti tazeleme vesilesidir. Bu vesileyle, Veteriner Hekim Mehmet Akif ERSOY’’un vefatının 79.yıldönümünü anıyor ve anlamaya çalışıyoruz.


20 Aralık 1873 yılında İstanbul Fatih’in Sarı güzel semtinde meydana gelir. Dört buçuk yaşlarında eğitime başlar. Doğduğu yerdeki Mülkiyenin İdare bölümünde ortaokulu kayıt olur. Mülkiyenin yüksek kısmına devam ederken önce babasını kaybeden Akif, ardından bir yangında yaşadıkları evi kaybeder. Geçim sıkıntısı nedeniyle gündüzlü öğrenci olarak devam etmesi güçleşir ve Mülkiyeyi bırakır. Birkaç arkadaşıyla beraber henüz kurulan hemen iş ve 8 yüz kuruş vadeden Sivil Veteriner okuluna kaydını yaptırır.
Akif için bir başka isim daha vardır. İçini bir yangın saran, şiir yazma tutkusunu körükleyen Edebiyata meraklı okul Müdürü Miralay Veteriner Hekim Mehmet Ali bey. Gazelleriyle her geçen gün Mehmet Ali beyi şaşırtan okulun bir numaralı öğrencisi Akif, okuldan birinci olarak mezun olur.

4 gün sonra o zamanki adıyla Orman, Madin ve Ziraat Nezaretine bağlı Sivil Veteriner Hekimliğine tayin olur. Birkaç ay sonra çalıştığı yerin müfettiş muavini olur. Görevi gereği Rumeli, Anadolu ve Arabistan da bulaşıcı hayvan hastalıklarıyla mücadele eder.

Edirne’de Mebus Şeref Bey’in meşhur kıl heybesi atıyla köy köy gezer. Memleketinin acı gerçekleriyle tanışan Akif, halkın yaralarını sarmak için mesleğine güvenir.

II. Meşrutiyetin ilk günlerinde İlk Veteriner Hekimleri Derneği kurucuları arasında yer alır. Dernek dergisinin yayınlanmasına ön ayak olur. Bir süre sonra başka mesleki derginin başkanlığını üstlenir. Görev yaptığı şube müdüriyet olarak düzenlenince müdür muavinliği yapar. Sivil Veteriner Hekimliği Örgütünde 19 yıl 4 ay 16 gün çalıştıktan sonra Müdürü Abdullah Bey’e yapılan haksızlığı kaldıramaz ve 24 Mayıs 1913’te istifa eder. İstifa dilekçesinde: “ Umuri Baytariye Hane Müdürü Abdullah Bey’in yerden göğe kadar haklı olduğu Bakteriyoloji meselesi azmi meselesinden dolayı istifa ediyorum”. Diye yazmıştır.

Safahat’ta “keşke Baytarlık edeydim Köse Efendi” dedi. “Yine et mümkünse” sözleriyle konuşturan Akif’i “unuttum be Köse” dediği mesleğinin yerine şairliği geçecektir.

Toplumda birçok kişi Akif'in esas mesleğinin yüceliğinin farkında olamıyor. Bizler ise veteriner hekimler olarak Akif'le övünüyoruz, onu kendimize şiar edinmişiz. Onu tanıtmanın asli görevimiz olduğunu düşünüyoruz. Vatan şairiyle aynı mesleği ifa etmek esasen bir gurur kaynağı ama sorumluluk da kendiliğinden geliyor. Şunu unutmamak gerekir, Akif'i anlamak, halkı anlamak, ülkeyi anlamak bizim için çok önemli."

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72