Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > NE YAPMAK İSTİYORLAR
Günümüzde hayvancılık sektörüne önemli katkılarda bulunan ve OLMAZ İSE OLMAZLARIMIZDAN olan ilaç firmalarımız veteriner hekimliği mesleğine çok önemli katkılar sunmaktalar. Veteriner hekimleri odaları da ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği içinde kendi bölgelerinde mesleki faaliyetlerini sürdüren üyelerini mesleki etik değerler ve kurallar çerçevesinde denetlerken, aynı zamanda onların hak ve menfaatlerini korumak üzere gerektiğinde müdahalede bulunmakla yükümlüdürler.
Odamız üyeleri; Akademisyen, Araştırmacı, Uzman, Serbest Meslek, Devlet Memuru, Danışman, Özel Sektör Sorumlu Yönetici, İlaç Firma Plasiyerleri gibi sorumluluk alanında çalışan meslektaşlarımızdan oluşturmaktadır. Meslektaşlarımız görev ve sorumluluğunun bilinci ile mesleki faaliyetlerini sürdürürken, bir hekim olarak muhataplarının kimler olduğunun da bilincindedirler.
Bir ilaç firmasının piyasaya sürümünü yaptığı en son ilacın tanıtımı amacıyla, arı hastalıkları ile ilgili ilaçların farmakolojisinin anlatılacağı ve sunumların da çok değerli bir akademisyen meslektaşımızca yapılacak toplantılar düzenleyeceği duyumunu aldık. Kasım ayı içerisinde, Samsun, Giresun ve Trabzon bölgelerinde Tarım İl Müdürlüğü ve Arıcılık Araştırma Enstitüsü eliyle arı yetiştiricileri, ziraat mühendisleri ve teknisyenleri ile veteriner hekimlere aynı yer ve çatı altında verilecek bu çalışma için düşüncelerimizi aşağıda sunuyoruz:

• Veteriner hekimler ile diğer meslek gruplarına en önemlisi de arı yetiştiricilerine aynı çatı altında ne gibi bilgilerin verileceği anlaşılamamıştır. Böyle bir çalışma etik değerlere de uygun değildir. Arı ilacını arıcı kullanıyor diye yetiştiricilere ilaç kullanımı ile ilgili bilgiler verilebileceğini düşünüyorsanız; gelecekte sunacağınız anti paraziter bir ilacı da hayvan yetiştiricileri kullanıyor diye yetiştiriciler ile veteriner hekimlere aynı çatı altında tanıtmayacağınız nereden bilinebilir?
• İşbirliği yapılacak gerçek kurumlar bu mesleğin gerçek sahibi veteriner hekim odalarıdır. Odalar gerektiğinde ilgili kurumlar ve üyeleri vasıtası ile değerli çiftçilerimizi aydınlatacak programlar da düzenlemektedir.
• Güvenli ilaç kullanımı için ilaç tanıtımları hekimlik nosyonuna sahip olmayan kişi ve meslek mensuplarına yapılmamalıdır. Kontrolsüz ilaç kullanımı hem ülke ekonomisine hem de insan sağlığına geri dönüşümsüz zararlar vermektedir. Kaldı ki, davet etmiş bulunduğunuz, arı yetiştiricileri arasında, yasal olmayan arı ilacı satmaktan odalarımızca dava açılmış, hatta mahkumiyeti olanlar da bulunmaktadır.

BİZLER SAMSUN, GİRESUN VE TRABZON VETERİNER HEKİMLERİ ODALARI olarak böyle bir çalışmaya şiddetle karşı olduğumuzu deklare ederken, sorumluları bir kez daha sağduyulu olmaya ve bu yanlıştan dönmeye DAVET EDİYORUZ.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Harun PİR
Samsun Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası
(Samsun, Sinop, Ordu)

Derviş KARA
Giresun Veteriner Hekimleri Odası

Sebahattin YAZICI
Trabzon Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası
(Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Rize, Trabzon)

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72