Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > MEHMET AKİF ERSOY ŞİİR YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ

 Türk Diyanet Vakfı Konferans Salonunda saat 10.00’da başlayan törene Tarım ve Köyişleri Bakanı Dr. M. Mehdi EKER, BBP Genel Başkanı ve Sivas Milletvekili Muhsin YAZICIOĞLU, MHP Afyon Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir AKCAN, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Bürokratları, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı ve Öğretim Üyeleri, Veteriner Hekim Oda Başkanları, Sivil Toplum Örgütü Başkanları ve çok sayıda konuk katıldı. Katılan bütün konuklara Yenimahalle Belediyesi tarafından bastırılan “SAFAHAT” kitabı hediye edildi. 

Sunuculuğunu Zeynep KÖŞKER’in yaptığı  Ödül Töreninde, 18 Mart Çanakkale Zaferinin 93. Yıldönümü ve Türk Veteriner Hekimleri Birliği’nin 54. Kuruluş Yıldönümü de kutlandı. 
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Ödül Töreni, Yenimahalle Belediyesinin düzenlemiş olduğu İstiklal Marşını en güzel okuma yarışmasında birincilik ödülü alan Zera KUMSAR, İstiklal Marşının on kıtasını okuyarak konuklara duygulu anlar yaşattı. 
Ödül Töreni Konferans bölümünde, ilk olarak Yarışma Seçici Kurulunda da yer alan Veteriner Hekim Yrd. Doç. Dr. Yakup DELİÖMEROĞLU, Mehmet Akif ERSOY’ un  Şair Kimliği konulu sunumunda Mehmet Akif Ersoy’un şiirlerinin topluma ayna tuttuğunu ve toplumu harekete geçirmeyi amaçladığını ifade etti. Deliömeroğlu, hiçbir ülkenin milli marşının İstiklal Marşı kadar anlamlı olmadığını belirterek,”Bir Türk nasıl olmalıdır” cevabı İstiklal Marşı’ndadır dedi. Konferans Bölümün ikinci sunumunda ise Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Eski Dekanı Prof. Dr. Ferruh DİNÇER, Mehmet Akif ERSOY’ un Veteriner Hekim Kimliği konulu bir sunum yaptı. Dinçer; Mehmet Akif Ersoy’un edebi dünyasına, düşüncelerine Veteriner Hekimlik Eğitiminin ve Mesleğinin yapmış olduğu katkının çok büyük olduğunu, Edirne’den Adana’ya, Mısır’a, Suriye’ye görevlendirme ile gittiğini burada mesleği icra ederken edindiği tecrübelerini şiirlerinde dile getirdiğini, Veteriner Hekimlik mesleğinin günümüzde olduğu kadar, o zamanda ülkemiz için çok önemli bir meslek olduğunu Mehmet Akif’in daha o zaman söylediği ve günümüz dünyasına da ışık tutan “Bize insan hekiminden daha lazım Baytar” sözleri ile vurguladı. Konuşmasının sonunda ise ölümünün 50. yılında Mehmet Akif Ersoy anısına yazdığı şiirini okudu. 


Konferans B ölümünün hemen ardından Ödül Törenine geçildi. Yarışmada “Lal” şiiri ile birinci seçilen Yeter DEMİR’e  ödülünü Tarım ve Köyişleri Bakanı Dr. M. Mehdi EKER takdim etti. Eker konuşmasında, Yeter DEMİR’i tebrik ederek, Türk Veteriner Hekimleri Birliği tarafından ilk defa düzenlenen yarışmada emeği geçen Merkez Konseyi ve Jüri Üyelerine teşekkür etti. 1.lik ödülüne layık görülen Yeter DEMİR konuşmasında ilk defa bir şiir yarışmasına katıldığını, böyle bir yarışmada ödül almaktan dolayı gurur duyduğunu belirtti. Daha sonra “İstanbul Üstüne Sesler / Bercesteler” adlı şiiri ile ikinci seçilen Celalettin KURT’a ödülünü BBP Genel Başkanı Muhsin YAZICIOĞLU takdim etti. Yazıcıoğlu, Kurt’u tebrik ederek, seçilen şiirlerin her birinin çok değerli olduğunu ve böyle bir yarışmanın tertip edilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Yarışmada “Mavi Bereli Resim” adlı şiir ile üçüncülük ödülüne layık görülen Doç. Dr. Halil ALTUNTAŞ’a ödülünü MHP Afyon Milletvekili Prof. Dr. Abdulkadir AKCAN takdim etti. Akcan, Altuntaş’ı tebrik ederek, böyle anlamlı bir günde bu anlamlı yarışmayı tertip edenlere teşekkür ederek, Mehmet Akif Ersoy’un “Allah bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın” sözleriyle konuşmasını tamamladı. Yarışmada ayrıca 3 adet mansiyon Ödülleri de sahiplerini buldu. Gizem ÖZCAN’a ödülünü Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim BURGU, Meltem GÜCEK’e ödülünü Veteriner Hekimleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Şakir Doğan TUNCER, Abdurrahman YILMAZ’ a ise ödülünü Merkez Konseyi Başkanı Dr. Mehmet ALKAN takdim etti. 


Ödül Töreninin ardından Seçici Kurulu Üyelerinden programa katılan Ali AKBAŞ ve Yrd. Doç. Dr. Yakup DELİÖMEROĞLU’na katkıları nedeniyle plaketleri takdim edildi. Şeçici Kurul Başkanı Ali Akbaş konuşmasında, 1300’ün üzerinde şiirin değerlendirildiğini ve birbirinden değerli şiirlerin bulunduğunu söyleyerek, dereceye girenleri tebrik etti. 
Ödül Töreni bölümünün hemen ardından Veteriner Hekim Dr. Cumhur KOCA’ nın Şefliğini yaptığı Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Türk Sanat Müziği Korosu Konseri  katılımcılara keyifli anlar yaşattı. 
Konserin ardından Koro Şefi Dr. Cumhur KOCA’ya Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat PAKDİL, Ödül Töreni sunucusu Zeynep KÖŞKER’e Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Ramazan KADAK birer plaket takdim ettiler. 
Türk Veteriner Hekimleri Birliği olarak şiir yarışmasının düzenlenmesinde emeği geçen Seçiçi Kurulu Üyelerine, Onur Kurulu Üyelerine, Konuşmacılara, sunumuyla törenimize renk katan Zeynep KÖŞKER’ e, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi TSM Korosu şefi Dr. Cumhur KOCA’ya ve ekibine, Katılan konuklara SAFAHAT kitabını hediye eden Yenimahalle Belediye Başkanı Ahmet DUYAR’a, tüm katılımcılara ve bu güzel törenin tertiplenmesinde maddi anlamda katkı yapan firmalarımıza teşekkür ediyor, Türk Veteriner Hekimleri olarak Mehmet Akif Ersoy’u bir kez daha rahmetle anıyoruz. 

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72