Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > HİZMET İÇİ EĞİTİM
“Merkez Konseyinin Eğitim Sertifikaları ile ilgili açıklaması”
Değerli Meslektaşlarımız
 
          Malumlarınız olduğu üzere Veteriner Hekim Muayenehane ve Poliklinik Yönetmeliği 15 Ekim 2011 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelik, veteriner hekimlerin muayenehane açmadan önce bir eğitime katılarak sertifika almalarını zorunlu hale getirmektedir. Bu konuda Veteriner Hekimleri Derneği tarafından Danıştay’a iptal davası da açılmıştır.
          Bununla birlikte konu e-mail gruplarında günlerdir tartışılmaktadır. Doğru bir sonuca ulaşmak için bu tartışmaları olumlu buluyoruz. Tartışmadan doğrulara ulaşmak mümkün değildir. Ancak; Bir akademisyen ve eğitimcinin bu eğitimi sadece para kazanmak amacına yönelik görmesi büyük talihsizliktir. Tabi ki para ve maddi güç önemlidir. Bazı şeylerin yapılabilmesi tamamen maddi güce bağlıdır. Ancak eğitim; güç ve saygınlık açısından daha da önemlidir. Bizler mesleğimizi ancak bilgimiz, becerimiz ve davranışlarımızla ön plana çıkarabiliriz. Veteriner hekimlik mesleği gelişmiş dünya ülkelerinde hem saygınlık açısından hem de maddi kazanç açısından en önde gelen mesleklerden biridir. Ancak bu ülkelere baktığımızda veteriner fakültesinden mezuniyet sonrası çalışma alanlarına göre staj veya hizmet içi eğitimlerinin yoğun ve sürekli olduğunu görürüz.
          Veteriner Hekimlik mesleği çok disiplinli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle Veteriner hekim mezuniyet sonrası hangi alanda görev alacaksa bu alanda kendini geliştirmek zorundadır. Bu doktora ile olabilir, uzmanlık ile olabilir. Bunlar olmuyorsa hizmet içi eğitimle yapılmalıdır. Ama ilave eğitim ve deneyim mutlaka olmalıdır.
          Bu dönem bir geçiş dönemdir. Bakanlığın uyguladığı tüm yasal düzenlemeler değişmiş, yeni düzenlemelerde sorumluluklara bakış açısı, kontrol ve denetime bakış açısı değişmiştir. Özellikle hayvansal üretimlerde veteriner hekimlerin yetki ve sorumluluklarına farklı bakış açısı getirilmiştir. Bu nedenle bu yasal düzenlemelerin serbest çalışan veteriner hekimlere aktarılması önemlidir. AB uygulamalarında olduğu gibi bundan sonraki çalışmalarda serbest veteriner hekimlerin yetkilendirilmiş veteriner hekim olarak görev alabilmeleri için birçok konuda hizmet içi eğitimlere katılmaları gerekecektir. ( HACCP, İSO vs gibi) Veteriner hekimler bundan sonra sürekli eğitim programları ile kendilerini sürekli yenilemeleri gerekecektir. TVHB Merkez Konseyi bu çalışmaları bir başlangıç olarak görüyor ve eğitimlerin en iyi şekilde organize edilmesi ve bu eğitimlerin Odalarımız tarafından yapılabilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Bundan sonraki süreçte Odalarımız fakültelerimizin de katkıları ile sürekli eğitim programları düzenlemek zorunda olacaklardır.
Kaleme alınan yazılarda herkes eğitim konusunda hem fikir. Eğitim önemli deniyor. Ancak bu yönetmeliğin başlattığı ilk eğitim girişimine karşı çıkılıyor. Bu eğitimlerin mesleki yeterlilikle ilgisi yoktur. Pratiğe ve uygulamaya yönelik kuralları kapsamaktadır. Uluslar arası kuralların uygulanabilmesi için veteriner hekimlere bu kuralların aktarılması gerekir. Bunlar ancak hizmet içi eğitimlerle mümkün olur. Yönetmeliğin 19. maddesinin 2. fıkrası gereği bu eğitimler düzenlenebilir.
        Bu eğitimlerin 6343 sayılı yasada yer almasıyla, muayenehane yönetmeliğinde yer alması arasındaki fark nedir. Burada da yetki ve sorumluluk TVHB ye verilmiştir. Eğitimi veren de kendi odalarımızdır. Karşı çıkılan nedir anlamak mümkün değil. Ancak; Kaleme alınan yazılarda eğitimlerde alınan ücret, özellikle de Merkez Konseyinin aldığı 100 TL vurgulanmaktadır. TVHB kimdir? Türkiye’deki tüm veteriner hekimlerin ortak birliğidir. Alınan ücretler yine veteriner hekimliği mesleğinin gelişmesi için kullanılacaktır. TTB veya Eczacılar Birliği gibi benzer meslek örgütlerinin düzenledikleri sertifika eğitimlerinden aldıkları ücretleri bir araştırınız.
          Merkez Konseyi ve odalarımız hepsi TVHB çatısı altındadır. TVHB bireysel olarak her veteriner hekimin örgütüdür. Odalarımızın veya Merkez Konseyimizin gücü varsa bu güç her veteriner hekimin gücüdür.
          Her veteriner hekim mesleğimizi ilgilendiren konulara katkı sunmalıdır. Kanunlar hazırlanırken de yönetmelikler hazırlanırken de meslektaşlarımızın görüşlerinin alınması doğru bir davranıştır. Aksi yanlış olur. TVHB nin yönetmeliklerle ilgili görüş talebi acizlikten değil meslektaşlarına olan saygısından kaynaklanmaktadır.
Saygılarımızla
 
TVHB MERKEZ KONSEYİ

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72