Ana Sayfa
Hakkımızda
Üyelik Bilgileri
Sözleşmeler
Çalışmalarımız
Mevzuatlar
Üyelerimiz
Makale ve Yazılar
Klinik Rehberi
Duyurular
İletişim
Linkler
Faydalı Bilgiler

Duyurular > Sebahattin YAZICI'dan Dünya Kuduz Günü açıklaması

28 Eylül Dünya Kuduz Günü nedeniyle Bölge Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sebahattin Yazıcı vatandaşları uyardı. İşte o açıklama.

Kuduz mu?

Aşınızı olun hayata tutunun!

 Kuduz insanlık tarihindeki en eski ve en ölümcül hastalıktır. Kuduz hastalığının öneminin anlaşılması ve hastalığa ilişkin farkındalığın artırılması ile hastalık hatırlatılmalıdır.

 Kuduz ile ilgili gerçekler;

 Kuduzun önlenebilir bir hastalık olduğu halde her 10 dakikada kudurarak bir insanın öldüğünü bilmek insanlık adına ürkütücü bir durumdur. Dünyada her yıl yaklaşık 55.000 kişi bu hastalık nedeniyle ölmekte ve bunların yarısının 15 yaş altı çocuklar olduğu ve bu vakaların %99’nun kuduz köpek ısırmalarından kaynaklandığı bildirilmektedir.

Kuduz, hayvanlardan insanlara bulaşan viral bir hastalık olup çakal, kurt ve tilki gibi doğadaki vahşi memeliler ve eğer aşılanmamışlarsa köpek, kedi, inek, eşek gibi evcil memeli hayvanlar arasında varlığını sürdürür. Kuduzun başlıca bulaşma yolu enfekte hayvanların ısırmasıdır. Ayrıca, bütünlüğü bozulmuş deri veya mukozalardan da enfekte olmuş hayvanın salyası ile bulaşabilir. Kuduz hastalığına ilişkin belirtiler görülmeye başladığında, kuduz hem insanlar hem de hayvanlar için ölümcüldür. Erişkinlere göre hayvanlarla daha fazla yakın temasta bulunmaları ve ısırılma, tırmalanma gibi durumlarda ailelerine haber vermemeleri sebebiyle çocuklarda kuduz riski daha fazladır.

Kuduzun önlenebilir bir hastalık olması ise sevindiricidir. Hastalığın önlenmesinde hayvanların rutin olarak aşılanması ve kontrolsüz üremelerini önlemek için sokak hayvanlarının kısırlaştırılması çok önemlidir. Bu nedenle hayvanlarımızı aşılatarak kendimizi, evcil hayvanlarımızı ve içinde yaşadığımız toplumu bu riskten korumalıyız.

Her ne olursa olsun yetişkin veya çocuk fark etmez eğer ısırılırsanız, ısırık yarasını vakit kaybetmeden bol su ve sabunla en az 15 dakika yıkayınız ve derhal bir sağlık kuruluşuna başvurunuz. Hekiminiz gerekli görür ve aşı programına alırsa aşılarınızı aksatmadan uygulatınız.  Eğer evcil hayvanınız ısırılırsa hemen bir veteriner hekime danışınız. Kuduz hastalığının belirtileri ortaya çıktıktan sonra artık tedavisi mümkün değildir. Ölümle sonuçlandığını kesin olarak bildiğimiz kuduz şüpheli ısırık veya temas durumunda önlem alarak sorunlarımızı çözmek en doğru girişimdir. İhmal ise göz göre göre ölüme gitmek gibi bir riski almak anlamına gelir. Aşının hayat kurtarıcı olduğunu unutmayın. Aşınızı olun hayata tutunun.


Haberin basında yansıması için lütfen linkleri kopyalaıp tarayıcıya yapıştırınız...


Taka

http://www.takaonline.com/etiket/sebahattin-yazici


Akçaabat Ajans

http://www.akcaabathaber.com/news_detail.php?id=5706&uniq_id=1317750144

 

Haberler

http://www.haberler.com/veteriner-hekimler-odasi-ndan-kuduz-uyarisi-3023635-haberi/

 

Megavet

http://www.megavet.com.tr/veteriner-veteriner-hekimler-odasindan-kuduz-uyarisi.html

 


Adres: Fatih Mahallesi Ihlamur Sokak Birlik Apartmanı B Blok No:15/1 TRABZON/TÜRKİYE
Tel:  + 9 0 462 229 08 72
Fax: + 9 0 462 229 08 72